Ako používať maňušku

Väčšina z nás si spája maňušky s divadielkom. Áno, také maňuškové divadielko je čarokrásne, no maňušky majú ďaleko širšie využitie o ktorom by som Vám rada čo to popísala.

krtko a02_small 

V prvom rade sú pre mňa maňušky hračka, ktorá zbližuje.. Hračka, ktorá buduje vzťahy detí a rodičov / starých rodičov, hračka, ktorá podporuje fantáziu, zvedavosť, kreativitu.
No od tejto hračky nečakajte, že Vám poslúži ako odkladací priestor pre dieťa, keď si chcete niečo urobiť, prípadne si odpočinúť a vtisnete dieťaťu do rúk maňušku, s tým, že sa má pohrať.. Takto to nefunguje dlhodobo so žiadnou hračkou – vlastná skúsenosť :). Žiadna hračka Vás nenahradí a nebude dlhodobo zaujímavá, kým sa s dieťaťom a hračkou nepohráte aj Vy.
No ak Vášmu dieťatku rozpovie príbeh jeho hlavný hrdina - maňuška, alebo ho priamo zapojíte do tvorby príbehu, uvidíte tú radosť a nielen to..

S maňuškou sa dá dosiahnuť oveľa viac. Niektoré detičky totiž toho porozprávajú viac „neživej“ hračke ako rodičom a Vy rozhovormi s dieťaťom prostredníctvom maňušky môžete zistiť, ako dieťa uvažuje, čo ho k tomuto uvažovaniu vedie, čo ho trápi, čo ho teší, čo si myslí že je správne, čo nesprávne, a tak viete dieťatko prostredníctvom maňušky aj vychovávať.. Môžete si zahrať divadielko o situácii, v ktorej chcete dieťatko usmerniť, alebo sa s ním môže maňuška „porozprávať“ o už vzniknutej situácii a reakcii na ňu, prípadne ako nabudúce v podobnej situácii zareagovať.
Maňušky sú práve z tohto dôvodu aj inventárom v herniach psychológov, keďže podnecujú imaginárnu hru, do ktorej deti premietajú svoje skúsenosti a aktuálne problémy.

Maňuška vie zahnať nudu.. V čakárni u lekára (zaženie nudu nielen Vášmu dieťaťu, ale celému osadenstvu čakárne :)), v aute na dlhšej ceste (lebo veď asi všetky poznáme, že aj najväčší spachtoš neprespí celú cestu do Chorvátska), počas daždivého popoludnia, ktoré priam volá po nejakej kreatívnej aktivite. Alebo jednoducho všade tam, kde z nejakého dôvodu musíte čakať spolu s drobcom.  No a aj tá brokolicová polievka hneď lepšie chutí, ak sa zajko nad ňou zalizuje... 

Maňuška s dieťatkom rastie.. Aspoň pri mojich zvieratkových sa o to snažím - majú mäkké hlavičky, čiže môžu najprv slúžiť ako mojkáčik, neskôr, pri období vzdoru ako odvádzač pozornosti, či "ukľudňovák", následne ako výchovný prostriedok a časom sa dostane aj na to divadielko :). Aktuálnu ponuku nájdete TU.

Máte stále pocit, že maňušky ,sú príliš jednoznačné?